Webventur web tasarım seo
SEO
SEO Nedir
SEO Paketleri
Pendik Halı Yıkama
Güzelyalı Halı Yıkama
Gebze Halı Yıkama
Tuzla Halı Yıkama
Çayırova Halı Yıkama
Sepetli Vinç Kiralama
Hasta Yatağı Kiralama
Kiralık Hasta Yatakları
Bez Çanta
Aile malları ortaklığı

Davanın açılma zamanı

MADDE 118- (1) Dava, dava dilekçesinin kaydedildiği tarihte açılmış sayı­lır. Dava dilekçesine davalı sayısı kadar örnek eklenir.

(2) Dava dilekçesinin kaydına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikte belirlenir.

Dava, kural olarak dava dilekçesinin mahkeme esas defterine kayde­dildiği tarihte açılmış sayılır (HMKmd. 118/1). Harca tabi olmayan davalar­da, hakimin dilekçeyi havale tarihinde dava açılmış sayılır. Harca tabi dava­larda ise harcın ödendiği tarihte dava açılmış sayılır. Dava açılmasının mad­di hukuk ve usul hukuku bakımından bazı sonuçları bulunduğundan dava açma zamanının belirlenmesi önem arz etmektedir. Dava dilekçesine davalı sayısı kadar örnek eklenerek aslı ile birlikte mahkemeye verilmelidir. (HMKmd. 118/1).

Dava dilekçesinin kaydına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikte belir­lenir (HMK md. 118/2). Ayrıca kayıt için gerekli harç ve giderlerin de yatırı­lıp yatırılmamasına göre işlem yapılacaktır.

ÖNEMLİ UYARI: Bu makale, Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...