Webventur web tasarım seo
SEO
SEO Nedir
SEO Paketleri
Pendik Halı Yıkama
Güzelyalı Halı Yıkama
Gebze Halı Yıkama
Tuzla Halı Yıkama
Çayırova Halı Yıkama
Sepetli Vinç Kiralama
Hasta Yatağı Kiralama
Kiralık Hasta Yatakları
Bez Çanta
Aile malları ortaklığı

Özel Dava Şartları

HMK’nun 114/1. fıkrasında sayılan ve tüm davalar bakımından geçer­lilik taşıyan dava şartları yanında, başka kanun hükümleri ile bazı davalar için özel dava şartları öngörülmüştür. Bu itibarla HMK’nun 114/2. fıkrasında, münferit davalar bakımından diğer kanunlarda yer alan ve özel dava şartları öngören düzenlemelerin uygulanma alanlarının saklı tutulduğu açıkça vurgulanmıştır.

Örneğin; terk nedenine dayanan boşanma davasında, davalı eşe ih­tar çekilmesi ve iki aylık bekleme süresinin tamamlanması (TMK md. 164) özel bir dava koşuludur. Keza, İİK’nun 69. maddesi uyarınca borçtan kur­tulma davasında, bu davayı açan borçlunun alacağın % 15’i kadar bir temi­natı ilk duruşma gününe kadar göstermesi dava şartıdır. Yine, İİK’nun 277–284. maddelerine göre iptal davası açabilmek için, alacaklının elinde borç ödemeden aciz belgesi (ÎİKmd. 143, 105) bulunmalıdır. Mirasçılardan ala­caklı olanların tenkis davası açabilmesi için saklı pay sahibi mirasçıdan ala­caklarını tahsil etme olanağı olmadığını gösteren aciz belgesi (İİK md. 153, 105) almış olması ve ihtara rağmen mirasçıların tenkis davası açmamış ol­ması (TMK md. 562), birer dava şartıdır.

ÖNEMLİ UYARI: Bu makale, Av. Metin Polat tarafından www.metinpolat.av.tr için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...